A környezetéért felelősséget vállaló ember takarékosan bánik a fellelhető erőforrásokkal. A víztakarékos öntözés a kertben elősegíti a kert hosszú távú és költséghatékonyabb fenntarthatóságát. Nem kell azonnal hatalmas beruházásokat eszközölni a kertben, egy-két apróbb változtatással is jelentős eredményeket érhetünk el.
Az öntözés időpontja
Az öntözés megfelelő időpontja évszakonként változik, a hőmérséklet és a csapadék mennyisége szerint. A lényeg, hogy a locsolás során kijuttatott víz hasznosítására legyen elég idejük a növényeknek, ne párologjon el túl hamar, de ne is okozzon pangást, fagyást.
Tavasszal és ősszel kevesebb öntözésre van szükség, az öntözést még nappal végezzük el.
Amint bejön a nyári meleg, az öntözést ideális időpontja este 11 és hajnali 3-4 között van. Sokan öntöznek hajnalban, de vegyük figyelembe, hogy nyáron gyakran már korán reggel 30 fok körüli a hőmérséklet, így a hajnalban kijuttatott vízmennyiség rövid időn belül elpárolog.
Automata öntözés
A programozható, automata öntözőrendszer a legjobb módja a víztakarékos öntözésnek a kertben. Számos előnnyel rendelkezik:
- a hajnali, nyáron jobb esetben éjjeli öntözés teljesen automata módon megvalósul
- egyenletesebb az öntözés
- optimális klímát nyújt a növényeknek párásító hatása miatt
- időjárás figyelővel, vízmennyiségmérővel összekötve további víz takarítható meg
- nyaralás, távollét alatt sem kell aggódnunk a kert öntözése miatt.
Részletes segítséget adunk a Hogyan automatizálhatom az öntözést a kertemben? című cikkben.
Párolgás csökkentése
Ha javítjuk a talaj szerkezetét, vízmegtartó képességét, csökkenteni tudjuk a párolgás mértékét. Ehhez a következő módszereket használhatjuk:
- Mulcsozás: terítsünk szét a növények körül mulcsot, háncsot. Megakadályozza a párolgást a talaj felszínén, elnyomja a gyomnövényeket. A zöldségeket tegyük mélymulcsba, ezzel az ásási és gyomlálási időt és minimálisra csökkenthetjük.
- Tereprendezés vízelvezetési szempontokat figyelembe véve: alakítsunk ki teraszokat, dombokat, csatornákat, hogy a víz a megfelelő helyre jusson.
- Komposzt föld: használjuk jó minőségű komposzt földet, vagy keverjük a talajhoz. A komposzt földnek optimális a vízmegtartó képessége. Gyűjtsük a kerti és konyhai hulladékokat, készítsünk saját komposzt földet.
Csepegtető rendszer
Alakítsunk ki csepegtető rendszert. Ezt megtehetjük kicsiben, otthoni, könnyedén elérhető módszerekkel, de szakember segítségével is a kert nagy részére kiterjesztve. A csepegtető rendszernek több formája van, a földbe dugott flakontól kezdve a föld alatt húzódó csőrendszeren át. Segítségével pontosan jut el a víz növényeinkhez, folyamatosan nedvesen tartja őket.
Esővíz, kútvíz
Használjuk a természet erőit, gyűjtsük magunk az esővizet – akár földbe épített tartókon keresztül. Ha tehetjük, fúrt kútból öntözzük kertünket, melyhez hozzá lehet kapcsolni az automata öntözőrendszert is.
A Kerti öntözés tanácsok című gyűjtőoldalon több hasznos cikket olvashatsz még a témában.
Összefoglalva: A víztakarékos öntözés a kertben elősegíti a kert hosszú távú és költséghatékonyabb fenntarthatóságát. Ennek eszközei a következők:
- az öntözés időpontjának évszak szerinti megválasztása
- automata öntözőrendszer használata
- a párolgás csökkentése mulcsozással, tereprendezéssel, komposztálással
- csepegtető rendszer kialakítása
- esővíz, kútvíz használata.